День Конституції України

1. Україна – остання з країн колишнього СРСР, яка прийняла власну конституцію. Основний Закон України у теперішньому його вигляді був ухвалений лише через 5 років після проголошення незалежності України. За 6 років – з 1990 до 1996 – було запропоновано 15 проектів Конституції України.

2. Після прийняття 24 серпня 1991 року Верховною Радою УРСР Акта проголошення незалежності України та його затвердження на всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 року Україна була визнана суверенною державою та повноцінним суб’єктом міжнародних відносин більшістю країн світу. Нагально постала потреба в конституційному закріпленні основ суспільного і державного ладу, прав і свобод людини і громадянина, порядку організації та функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування молодої незалежної держави.

Робота над текстом конституції розпочалася ще в 1992 році. Проте ні перший проект Конституції України, ні наступні конституційні проекти не були реалізовані через постійні протистояння між Президентом України і Верховною Радою України на фоні тривалої соціально-економічної кризи в Україні.

Ситуація з прийняттям конституції (а точніше, через її неприйняття) загострилася 26 червня 1996 року, коли Рада національної безпеки України і Рада регіонів при Президентові України виступили з різким засудженням будь-яких подальших зволікань з прийняттям нової Конституції України, оскільки такі зволікання загострювали соціально-економічну ситуацію в державі. Того ж дня Президент України видав указ про проведення всеукраїнського референдуму 25 вересня 1996 року щодо прийняття нової Конституції України і попередив парламент про можливість його розпуску через невиконання своїх функцій щодо розгляду й ухвалення конституції. Проектом, який виносився на референдум, в Україні встановлювалася президентська республіка.

Цей указ сталв поштовхом для продовження роботи над текстом майбутньої конституції та її прийняттям, оскільки винесення на референдум основного документа держави, який не був узгоджений, становило під загрозу українську державність. У відповідь на це Верховна Рада України 27 червня прийняла постанову «Про процедуру продовження розгляду проекту Конституції України у другому читанні».

3. Конституцію України називають «нічною», оскільки постатейні голосування відбувалися саме вночі: 27 червня почався розгляд документа Верховною Радою України і тривав майже 24 години. 28 червня 1996 року о 9:18 315 голосами (з 300 необхідних) було введено в дію Основний Закон України. Ухваленням Конституції депутати фактично за добу відпрацювали пленарний тиждень.

4. “Є Конституція!” – перші слова тодішнього голови Верховної Ради України Олександра Мороза після прийняття Основного Закону України. Саме тоді вперше в залі парламенту прозвучав гімн, уже затверджений Конституцією, і в зал внесли синьо-жовтий український прапор.

5. “Батьком” Конституції незалежної України називають народного депутата Михайла Сироту. У 1996 році М. Сирота керував тимчасовою комісією Верховної Ради України з підготовки Конституції. Він організував роботу з підготовки документа, домігся, щоб протиборчі сторони українського парламенту спочатку вислухали один одного, а потім пішли на компроміс. Поки депутати боролися зі сном і голосували “пакетом” найгостріші статті (про російську мову, статус Криму, Державний прапор, повноваження Президента України), він стояв на трибуні – 15 годин поспіль. А вранці, після голосування, депутати, вийшовши із сесійної зали на вулицю, на знак подяки качали Михайла Сироту на руках.

6. За 23 роки до Конституції України внесли 7 змін. Останні були внесені 7 лютого 2019 року й стосувалися стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в Організації Північноатлантичного договору.

7. 28 червня – День Конституції України – єдине державне свято, яке закріплене в самій Конституції України.

Декілька фактів >>>

Відео